top of page

לקבל החלטות ... מהרגש

כשהיינו ילדים, החליטו עבורנו לרוב. כשגדלים מגלים שזה מיומנות קריטית לחיים! רוב עבודת הניהול מבוססת על קבלת החלטות. החלטות על כסף, זמן, מוצרים, שירותים, משמעת עצמית, אפשרויות פעולה, יחסים, יעדים ועוד. לכן, כשאני בונה עם לקוחות תוכנית עבודה מכל סוג - אאתחיל מניקוי כל החלטה פתוחה ובעיקר התלבטויות אישיות ומקצועית. כשאלו פתוחות - דברים לא זזים,


פעם חשבתי שהרגש הוא מטרד. אחרי שנים שאני חוקרת איך אנחנו עובדים, למה ומה מביא לתוצאה – הגעתי לתגלית המרעישה - החלטות כן עושים מהרגש! יתרה מכך - רגש זה לא רק דלת למי אנחנו ומה חשוב לנו הוא לעולם לא ילך לשום מקום אם לא נחקור אותו ונתמודד איתו. לרוב, הוא גם יעיל כדי ללמוד אותנו על מה היא החלטה טובה - עבורנו! יש הרבה מה לומר בנושא אבל קיבלתי החלטה לזקק כמה כללים שבאמת יכולים לתת פוש קטן לסגור פינות שמבזבזות לכם זמן.


אז מגישה לכם - 10 כללים לקבלת החלטות שעושה שימוש ברגש!1. מה הדד ליין? המידע הראשון והכי חשוב ביחס להחלטה אסור לדחות החלטה – כדי שהמציאות או אחרים לא יחליטו עבורנו.


2. אף ההחלטה היא לא קשה - המחשבות על המשמעויות שלה מותירות תחושה קשה. לדחיית החלטה יש מחיר כפול: הסבל במהלך הניסיון להחליט ואז המחיר של אי ההחלטה.


3. עוברים מ"קבלת החלטה" ל"איסוף מידע" – השלב השני אחרי הדד ליין – מעבר מ"חשיבה" לתהליך אקטיבי –מחקרי. כאן מתנתקים מהרגש ככל הניתן. רק אוספים. זמנית - לא נעצרים להרגיש.


4. מגבשים אפשרויות ומתחילים שוב לחשוב, לתעדף, להבין יתרונות וחסרונות וגם... להרגיש.


5. מפסיקים להתווכח עם הרגש - כל מה שמקבלים (כי הוא קיים) ולא מתווכחים איתו חוסך זמן, זמן רגשי כמובן שהוא הרבה מחשבות על משהו או על "למה ככה, או לא פותר את זה". אז נקבל שיש פה עניין רגשי ושזה הופך אותנו למכונה טובה יותר ולא פחות טובה! למה? כי הרגש מגן עלינו, כשמשהו מפחיד אותי – זה סימן שהשכל מצביע על קושי, כשמשהו מלהיב אותי – זה אומר שיש שם הזדמנות שהשכל איתר. מה כן עושים עם הרגש? בודקים מה הוא רומז, מציע, ואיזו מחשבה מסתתרת שם ואם היא מקובלת עלינו. זו עבודת בלשות.

6. הזמן הוא המבחן – פרמטר קריטי בקבלת החלטה – זמן בניגוד לכסף הוא המשאב היחיד שאין לנו דרך להחזיר ולפצות עליו. תמיד תיקחו את זה בחשבון. אל תתנו שיקחו לכם את הזמן.


7. חותכים בעזרת כנות ואהבה עצמית. מה הקשר? זה נשמע מוזר אבל אם נקבל החלטה "כמו מישהו שאוהב את עצמו" – נוכל לבחור באומץ יותר גדול משהו שנכון לנו. אם נהיה כנים על מה אנחנו באמת חושבים שנכון נוכל לזהות ולהסיט את כל רעשי הרקע.


8. שיטת השוואת המחירים – כשאיסוף המידע לא נותן תשובה מיידית נוכל להיעזר בעוד כלי - להיעצר ולחדד לעצמנו מה קורה אם לא נקבל את ההחלטה? איך העסק יתנהל או איך החיים שלי יראו ואיך ארגיש אם אחליט א' או ב' (כבר אמרנו שהרגש חשוב).


9. אין חרטות! מרגע שהחלטתי אין "חבל". האדם שהייתי ברגע קבלת ההחלטה הוא לא האדם שאני רגע אחרי קבלת ההחלטה. כל ניסיון להחליט אם זו הייתה החלטה טובה הוא בזבוז זמן מוחלט וגם בדיוק מה שיקשה עליכם לגשת להחלטה הבאה ולקבל אותה טוב. אם רוצים לשנות מציאות עסקית או אישית נוכחית (שנובעת מהחלטה ישנה) פשוט מקבלים החלטה חדשה. החיים דינמיים, חייבים להשתנות ומותר לשנות כל עוד מתנהלים בהגיון והוגנות מול יעדים ומול הסביבה.


10. קבלת החלטות זה שריר. כן. תתחילו להקשיב לדרך שבה אתם מקבלים החלטות. למי שאתם כשאתם מקבלים החלטה ובאיזה מידה דברים לא פתורים מוצאים דרכם לפעמים לדברים פשוטים בחיי היום יום ומבזבזים לנו זמן. תתאמנו. תקציבו זמנים להחלטות פשוטות כמו מה ללבוש? למי להתקשר עכשיו? מה לאכול במסעדה? (כן, פסטה ולא בשר או להיפך, החליטו מהר. ואם לא מצליחים נסו להבין מה השתרבב למחשבה על אוכל). כשהשריר הזה חזק – הוא יעמוד לרשותכם בהחלטות גדולות וחשובות.


החלטה נעימה, קלה ומהירה.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page